12598-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kryokatetrar tillhörande CryoCath
Referensnummer: 2018-004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset har för avsikt att införskaffa kryo katetrar och tillhörande kring utrustning för Cryo Cath för Hjärtkliniken.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset har för avsikt att införskaffa kryo katetrar och tillhörande kring utrustning för Cryo Cath till Hjärtkliniken. Dessa kryotermiska katetrar använda av elfys labbet är apparat specifika till separata kryokonsoller, Dessa kryokonsoller finns installerade på sjukhuset.