126027-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ventilationsarbeten
Referensnummer: 22/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av ventilationsarbeten såsom reparationer, service och underhåll av ventilationsssystem, installationer samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende anläggningar med företrädesvis kvarboende hyresgäster och pågående verksamheter.
Upphandlingen är uppdelad i två delar: A. Ramavtal för Årlig service, åtgärder efter service, service inför OVK samt åtgärder efter OVK. B. Ramavtal för reparationer och underhåll av ventilationssystem, installationer samt mindre till- och ombyggnadsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50512000 Reparation och underhåll av ventiler, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71632100 Ventilkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsrättsliga villkor
Beställare ställer krav att entreprenören och dess underentreprenörer ger skälig lön för utfört arbete till berörda arbetstagare/personal. Med en skälig lön menas en lön som ligger i nivå med den ersättningen som utges i berörd bransch, befattning, kompetens och i det geografiska område där tjänsten utförs.
Entreprenören och eventuell underentreprenör ska tillämpa för branschen etablerade villkor avseende lön, semester och arbetstid. Har entreprenören kollektivavtal eller tecknar sådant under avtalstiden ska entreprenören fullt ut tillämpa villkoren i sådant kollektivavtal. Har entreprenören inte tecknat kollektivavtal ska anbudsgivaren för sina anställda tillämpa villkor om lön, semester och arbetstid som gäller enligt för branschen etablerat kollektivavtal. Motsvarande gäller för vald underentreprenör varvid det åligger entreprenören att tillse att nu angivna villkor uppfylls. För underentreprenörer som bedriver verksamhet i eget bolag/enskild firma och där innehavaren av bolaget är den enda som utför sådant arbete enligt detta avtal gäller inte nämnda villkor. Sådana underentreprenörer ska erhålla en ersättning som gör det möjligt för innehavaren att i sin verksamhet som helhet ta ut en ersättning som motsvarar de grundläggande lönenivåerna i ett för branschen etablerat kollektivavtal.
För det fall svenska arbetsrättsliga villkor inte tillämpas för viss personal ska sådan personal som minimi erhålla villkor enligt ILO:s kärnkonventioner. Det åligger entreprenören att tillse att detta villkor uppfylls för anlitad personal.
Beställaren äger rätt att kontrollera att entreprenören uppfyller angivna villkor. Entreprenören ska på begäran tillhandahålla information som gör det möjligt för beställaren att bedöma uppfyllelsen av kraven ovan.