See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal konsultuppdrag - VVS-konsult
Beskrivning: Upphandlingen omfattar konsultuppdrag med ramavtal avseende VVS-konsulttjänster (värme, ventilation, sanitet, energiberäkning, styr och sprinkler). Uppdraget består av tekniska utredningar, framtagning av underlag för förstudier och program samt projektering och framtagning av handlingar (förfrågningshandlingar/bygghandlingar), kalkylering samt besiktningar för ny- och ombyggnadsprojekt.
Intern identifierare: 24/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000