126082-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal revision avseende kvalitet, miljö och arbetsmiljö, Sverige
Referensnummer: 18/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för revision av ledningssystem för kvalitet, miljö och arbetsmiljö. Revisioner av Akademiska Hus leverantörer samt internrevision.
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och syftar i att resultera i ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212200 Internrevision, 90714000 Miljörevision, 90714200 Företagsmiljörevisioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan.
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder Er att inkomma med anbud i rubricerad upphandling i enlighet med detta dokument. Upphandlingen vänder sig till företag som har erfarenhet av att göra revisioner avseende kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöledningssystem (KMA).
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och syftar i att resultera i ramavtal med en (1) leverantör.
Syfte och omfattning.
Akademiska Hus ställer krav på leverantörerna att de ska arbeta utefter dokumenterade kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöledningssystem. De kan antingen vara certifierade inom dessa områden, eller ha egna framtagna ledningssystem som uppfyller av Akademiska Hus angivna minimikrav (se avsnitt 1.8.5). Leverantörer som deltar i upphandlingar hos Akademiska Hus måste ange att de uppfyller dessa krav på ledningssystem.
Akademiska Hus önskar följa upp hur avtalsleverantörerna arbetar med sina kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöledningssystem, att dessa minst uppfyller ställda minimikrav, att ledningssystemen efterlevs i leverantörens organisation, samt hur kraven överförs till eventuella underleverantörer. Syftet är att påvisa betydelsen av arbetet med dessa frågor, samt att sporra och motivera de leverantörer som ännu inte kommit så långt med sitt systematiska kvalitet-, miljö- och arbetsmiljöarbete.
Avrop av revision kan komma att gälla vilket som helst av Akademiska Hus avtalsområden. Merparten av våra leverantörer är dock verksamma inom drift- och förvaltning av våra byggnader, exempelvis byggservice, el, rör, ventilation osv, och det är där vårt fokus för revisioner kommer att vara. Akademiska Hus garanterar ingen volym gällande avrop, men enligt vår nuvarande verksamhetsplan ska vi genomföra femton (15) revisioner per år. De avtalsleverantörer som revideras kan vara lokaliserade var som helst i Sverige.
Utöver leverantörsrevisioner kan även uppföljning av Akademiska Hus egna verksamhetsstyrning avseende kvalitet, miljö och arbetsmiljö komma att avropas (benämns i detta underlag som internrevision). I Akademiska Hus revisionsplan finns en målsättning om ca 13-15 internrevisioner per år.
Akademiska Hus vill genom denna upphandling teckna ramavtal med en (1) leverantör att utföra uppdrag enligt ovan.