Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markdrift av hårdgjorda markytor
Referensnummer: KSN-2018-0659
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Markdriftentreprenad hårdgjorda markytor inom Uppsala kommun.
Entreprenaden består av tre verksamhetsområden;
1. Vinterväghållning i form av plogning, utlastning och halkbekämpning.
2. Vintersandupptagning.
3. Underhållssopning och lövblåsning.
För mer information om respektive område, se Teknisk beskrivning inklusive bilagor.
Leverantören ska vara i beredskap dygnets alla timmar för arbete, under perioden v42-v15, totalt 26 veckor/säsong. Stor del av arbetet utförs utanför ordinarie arbetstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 34144400 Fordon för väghållning, 34144430 Gatsopningsfordon, 34144440 Sandningsfordon, 34921100 Gatsopningsmaskiner, 43313100 Snöplogar, 44113900 Material för vägunderhåll, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen