126192-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
STAM- OCH ELRENOVERING RYMDTORGET ETAPP 5. OPTIONER ETAPP 6, 7, 8.
Referensnummer: FB2022-0648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling består av fyra etapper (etapp nummer 5–8) där de tre senare är s.k. optioner vilket innebär att de eventuellt avropas allteftersom. Byggnaderna består av 4 våningar inklusive markplan. Varje etapp inkluderar två huskroppar. Nära samtliga lägenheter består av 2 rok och planlösningen är repetitiv vilket förenklar entreprenaden. Arbetet som skall utföras är framför allt stambyte, renovering av bad, gäst-wc och grovkök samt elrenovering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen