126260-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning
Referensnummer: 23.3-8004-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för möbler och inredning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192000 Kontorsmateriel, 30192170 Anslagstavlor, 30195400 Skrivtavlor och tillbehör, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31524200 Väggarmatur, 38653400 Filmdukar, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39112000 Stolar, 39141300 Förvaringsskåp, 39142000 Trädgårdsmöbler, 39290000 Diverse inredning, 39295100 Parasoller, 39298900 Diverse inredningsartiklar, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner, 39531000 Mattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av tolv (12) anbudsområden. Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett, flera eller samtliga av anbudsområdena. Utvärdering sker separat för varje anbudsområde och ramavtal kommer att tilldelas per anbudsområde.
Anbudsområde A Arbetsplats och förvaring
Anbudsområde B Möten och paus
Anbudsområde C Textil inredning för fönstermiljö
Anbudsområde D Arkiv och magasin
Anbudsområde E Förvaring i plåt
Anbudsområde F Utemöbler
Anbudsområde G Arbetsplatsarmaturer
Anbudsområde H Inredningsarmaturer
Anbudsområde I Skrivtavlor och AV-inredning
Anbudsområde J Lager och verkstadsmiljö
Anbudsområde K Textila mattor
Anbudsområde L Arbetsstolar
Kammarkollegiet kommer att per anbudsområde anta minst fem (5) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Avrop från ramavtalet sker genom särskild fördelningsnyckel eller genom förnyad konkurrensutsättning.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde för Möbler och inredning till totalt ca 744 miljoner SEK per år.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2019-09-16.