Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll trafikljus
Referensnummer: 0181-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift och underhåll av Karlstad kommuns trafiksignalanläggningar i den omfattning som Teknik- och fastighetsförvaltningen i egenskap av väghållare har skyldighet att utföra, kontinuerlig tillsyn och erforderliga drift- och underhållsåtgärder för att upprätthålla angiven nivå och i den omfattning som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen