126296-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenrening- och centralkoncentratanläggningar
Referensnummer: RJL 2018/1977
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vattenrening- och centralkoncentratsanläggning, med tillhörande distributionsslingor, till den nya dialyskliniken på Länssjukhuset Ryhov. I upphandlingen ingår option att köpa Centralkoncentratanläggning med tillhörande distributionsslinga till Höglandssjukhuset i Eksjö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens innehåll
Region Jönköpings län avser upphandla
Vattenreningsanläggning, inklusive vattendistributionsslinga, till Länssjukhuset Ryhov
Centralkoncentratsanläggning, inklusive koncentratdistributionsslinga, till Länssjukhuset Ryhov
Fullserviceavtal för Vattenreningsanläggning inklusive vattendistributionsslinga (8 år)
Fullserviceavtal för Centralkoncentratsanläggning inklusive koncentratdistributionsslinga (8 år)
Option på Centralkoncentratsanläggning, inklusive koncentratdistributionsslinga, till Höglandssjukhuset i Eksjö
Option på fullserviceavtal (8 år) till Centralkoncentratsanläggning, inklusive koncentratdistributionsslinga, på Höglandssjukhuset i Eksjö
Upphandlingens innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.
Upphandlingsdokumenten består av
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Särskilda avtalsvillkor
Allmänna avtalsvillkor
Bilaga Uppförandekod för leverantörer
Bilaga Generella krav vid IT-upphandlingar
Bilaga Rutin vid byggpåverkande utrustningsupphandlingar
Bilaga Ritningsunderlag Ryhov, D1an
Bilaga Ritningsunderlag Dialys Eksjö
Särskilda och allmänna avtalsvillkor, tillsammans med delar av övriga upphandlingsdokument, kommer att utgöra avtalet.
Upphandlingens syfte och mål
I samband med att dialyskliniken i Jönköping flyttar in i nya lokaler på Länssjukhuset Ryhov så ämnar vi upphandla ny Vattenreningsanläggning och Centralkoncentratanläggning samt tillhörande distributionsslingor.
Målet med upphandlingen är därmed att upphandla Vattenreningsanläggning, inkl. förbehandling och vattendistributionsslinga, och Centralkoncentratanläggning, inkl. koncentratdistributionsslinga, som är dimensionerade för minst 9 000 behandlingar per år och klarar att försörja upp till 37 behandlingsplatser, 12 uppställningsplatser för dialysmaskiner och 8 platser för teknisk support med vatten för tillredning resp. dialyskoncentrat.
Utöver detta så ska Centralkoncentratanläggning, inkl. koncentratdistributionsslinga, för Höglandssjukhuset i Eksjö ingå som option.