12637-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Budtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Budtjänster och transport av farligt gods
Referensnummer: V-2018-0395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för transport av temperaturkänsligt material, vetenskapliga prover, apparatur och i viss utsträckning dokument enligt anbudets kravspecifikation. Anbudet omfattar nationella och internationella transporter.
Inbjudan
Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, inbjuder härmed till anbudsgivning i en upphandling avseende ramavtal, Budtjänster och transport av farligt gods. Upphandlingen omfattar transporttjänst av temperaturkänsligt material, vetenskapliga prover, apparatur och dokument enligt detta upphandlingsdokument med bilagor.
Utöver Kungliga Tekniska Högskolan kommer ramavtalet omfatta avrop från följande lärosäten:
Stockholms Universitet (SU),Karolinska Institutet (KI).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms Universitet (SU), Karolinska Institutet (KI).
Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Stockholms Universitet (SU) samt Karolinska Institutet (KI) benämns avropande lärosäten (AL).