Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fuktsakkunnigkonsult.
Referensnummer: 2016-0804-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kommer att bestå av olika typer av uppdrag beroende på om det är nybyggnad, om-, tillbyggnad eller marksanering såsom Fuktskadeutredning, Fuktinventering, Upprätta Fuktsäkerhetsprogram enligt Bygga F, Upprätta Fuktsäkerhetsbeskrivning enligt Bygga F, Upprätta/granska Fuktsäkerhetsprojektering enligt Bygga F, Hålla fuktmöten med konsulter/entreprenörer, Granska ritningar m.h.t. fukt, Granska entreprenörens fuktsäkerhetsplan samt Genomföra fuktronder tillsammans med entreprenören enligt Bygga F.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71356000 Tekniska tjänster, 71356100 Tekniska kontroller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen