126388-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult Område A. Gata/väg, mark, landskap, geoteknik och VA, Arboga.
Referensnummer: VMKF-U 2017.28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal för senare avrop av tekniska konsulter inom gata/väg, mark, landskap, geoteknik och VA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen