126391-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PR-byråtjänster.
Referensnummer: UH 2016/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Under flera år har avdelningen för kommunikation och externa relationer arbetat systematiskt med att utveckla kontakterna med lokala, nationella och internationella medier.
Som ett led i det utvecklingsarbetet behöver kommunikationsdirektören, vid behov, anlita en välrenommerad extern PR-byrå för rådgivning i långsiktiga projekt, men även vid eventuella kriser. Konsultstöd behövs även vid interna utbildningsinsatser, t.ex. medieträning för nyckelpersoner i organisationen.
Universitetet har ramavtal med traditionella reklambyråer vad gäller formgivning av trycksaker m.m., varför dessa tjänster inte ingår i denna upphandling.
Enligt universitetets uppgifter uppgår volymen till ca 500 000 SEK per år. Volymen kan inte garanteras och uppgifterna lämnas därmed utan förbindelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416200 Konsulttjänster för public relations, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av PR-byråtjänster för universitetets räkning (kommunikationsavdelningen). Uppskattad volym ca 2 000 000 SEK, volymen kan komma att ändras.