126410-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsinsamling i Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora kommuner.
Referensnummer: BKT2017-281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser insamling av hushållsavfall från villor och flerfamiljhus företag och kommunernas verksamhetslokaler såsom skolor, barn- och äldreomsorgslokaler m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen