126416-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och MFP samt tillhörande tjänster
Referensnummer: 17/292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende skrivare och MFP (multi-function printer), licenser för Smarta utskriftstjänster samt kompletterande tjänster inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232130 Färgskrivare, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ricoh idag
Inledning
Nuläge
Det finns cirka 900 aktiva skrivare och drygt 800 MFP i Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner.
Jönköpings kommun har mjukvarorna EveryonePrint, AutoStore och Equitrac för att hantera smarta utskrifter. Dessa kallas i fortsättningen Smarta utskriftstjänster.
Habo använder idag Equitrac.
Mullsjö använder idag Cirrato och EveryonePrint men kommer att samordna sin miljö med övriga kommuner.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla skrivare, MFP, licenser för smarta utskriftstjänster samt kompletterande tjänster inom området. Beställarens intention är att köpa skrivare och i huvudsak hyra MFP. Serviceavtal baserat på antalet utskrifter ska ingå för både skrivare och MFP. Exempel på kompletterande tjänster är reparationer vid felaktig hantering av Beställaren, flytt av maskiner inom och mellan Beställarens olika arbetsplatser samt driftstjänster.
Servrar för drift av utskriftsmiljön ska stå hos och ägas av Beställaren.
Beställarens mål med upphandlingen är att användarna ska ha en stabil och kostnadseffektiv utskriftsmiljö som är anpassad efter deras behov.