126469-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Upphandling av ramavtal avseende arkitekttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ramavtal avseende arkitekttjänster
BeskrivningUpphandlingsmyndigheten efterfrågar två (2) kategorier av konsulter; arkitekt och inredningsarkitekt. Upphandlingsmyndighetens syfte med denna upphandling är att säkerställa myndighetens behov av konsultstöd i olika projekt utifrån bland annat verksamhetsmässiga, konceptuella, ekonomiska och tekniska aspekter. Upphandlingsmyndigheten har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör som tar ett helhetsåtagande för uppdraget.
Intern identifierareUHM-2026-0069
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000