Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås och låstjänster
Referensnummer: SVN2019-62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar låsprodukter och låstjänster åt Falkenbergs kommun, Falkenbergs Bostad AB,
Vatten och Miljö i Väst AB, Falkenbergs Vatten och Renhållning AB samt Varberg Vatten AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521000 Diverse hänglås och lås, 44521100 Lås, 44522400 Låsdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet avser som exempel: Lås och låstillbehör, dörrstängare, omläggningar, motorlås och övriga elprodukter men även underhåll av befintliga låssystem samt vissa typer låssmedstjänster och servicearbeten.