Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar 2018
Referensnummer: 2017/1809/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling har som mål att tillgodose SMHIs behov av fruktleveranser såväl till SMHIs huvudkontor i Norrköping, som till SMHIs lokalkontor i Upplands Väsby, Malmö, Sundsvall och Göteborg. Respektive enhet avropar sitt behov direkt av leverantören. Fruktkorgen levereras sedan enligt veckoschema till SMHIs kontor vid aktuell ort. SMHI distribuerar vidare inom myndigheten till rätt avdelning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen