126609-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst - Framtidens telefoni 2023
Referensnummer: RS/230208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ”Kommunikation/Telefoni som tjänst Framtidens telefoni 2023” bland annat:
·         Fasta och mobila operatörstjänster.
·         Fasta och mobila anknytningstjänster.
·         Integrationer inom röst och data.
·         Mobila datatjänster.
·         Service- och supporttjänster.
·         Anslutning mot mobila företagsnät (MFN)
·         Patientingång (Contactcenter/Callback).
Beräknad avtalsstart: 2023-05-01
Beräknad Avtalstid för drift och förvaltning 2024-04-01 – 2029-03-31 (60 månader) med option för regionen om förlängning maximalt 60 månader (5 år) + 60 månader (5 år).
·         Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med gällande leveransplan.
·         Effektiv leveransdag av tjänsten senast 2024-04-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 210 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 51000000 Installation (utom programvara), 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64211000 Tjänster för offentliga telefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·         Fasta och mobila operatörstjänster.
·         Fasta och mobila anknytningstjänster.
·         Integrationer inom röst och data.
·         Mobila datatjänster.
·         Service- och supporttjänster.
·         Anslutning mot mobila företagsnät (MFN)
·         Patientingång (Contactcenter/Callback).
Beräknad Avtalstid för drift och förvaltning 2024-04-01 – 2029-03-31 (60 månader) med option för regionen om förlängning maximalt 60 månader (5 år) + 60 månader (5 år).
·         Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med leverantörens anbudshandlingar och gällande leveransplan.
·         Övertagande/Effektiv leveransdag av tjänsten ska ske senast 2024-04-01.