126619-2021 - ÄndringSverige-Gävle: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmeledning mellan Sandviken och Gävle delsträcka 2 och 3
Referensnummer: 11664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalentreprenad för delsträcka 2 och 3 gällande byggnation av fjärrvärmeledning mellan Gävle och Sandviken. Delsträcka 2 och 3 innefattar ca 8 200 resp 10 100 m fjärrvärmeledning i dimension DN500 till större delen förlagd utefter kraftledningsgator i terrängen. Leveransen omfattar komplett monterad fjärrvärmeledning inkl. bl.a schakt, montage, svets, muffning, borrningar under järnväg och vägar, sjöförläggning i Gavleån samt återställning. Beställaren tillhandahåller material såsom rör, armaturer svetsmuffar exkl. skum. Även 2 st aggregat för elförvärmning tillhandahålls av beställaren Projektet har beviljats bidrag från klimatklivet.