126634-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminaltraktorer (Tugmaster) och service av terminaltraktorer
Referensnummer: SH 2021-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla sju (7) stycken terminaltraktorer, tre (3) stycken till Kapellskärs hamn och fyra (4) stycken till Nynäshamns hamn.
Upphandlingen omfatta även serviceavtal för de enligt denna upphandling levererade terminaltraktorer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42415000 Gaffeltruckar, truckar, plattformstruckar, 42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner, 42418900 Last- eller hanteringsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen