126674-2018 - ÄndringSverige-Norrtälje: Översättartjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster
Referensnummer: KS 18-256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att upphandla översättningstjänster för att täcka behovet att få texter översatta mellan olika språk.
Översättningstjänster utgör ett nytt avtalsområde och därmed finns inget beräknat värde för avtalsperioden. Uppskattningsvis uppgår volymen till ca 1 500 000 SEK per år. Det framtida behovet kan komma att överstiga eller understiga här angiven kvantitet/angivna kvantiteter. Kommunen garanterar sålunda ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.