Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Skyltning och navigering
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och navigering med ett cirkulärt förhållningssätt
Referensnummer: STK-2020-1649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans av skyltning och navigering till Malmö stads verksamheter. Det omfattar skyltning inomhus och skyltning utomhus kopplat till verksamheten. Det är av stor vikt att skyltar ger så liten klimatpåverkan som möjligt. Därav är återbruk och återvinning av skyltar en central del i upphandlingen och upphandlande myndighet ser mervärde i att samarbeta med en leverantör som arbetar utifrån en cirkulär ekonomi och cirkulära processer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34928470 Skyltning, 34928471 Skyltmaterial, 34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen