126746-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Förbandsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbandsmaterial-omtag
Referensnummer: VF2018-0002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141110 Förbandsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0002 Förbandsmaterial-omtag
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar 9 (nio) antal produktgrupper: Binda fixering självhäftande färgad, binda gasväv typ Kling-binda, ren och steril. Abs-förband mjuk med superabsorbenter, Abs-förband tunn med superabsorbenter, ren och steril, binda kompression kortsträck klister, binda kompression långsträck och binda kompression set 4-lager.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 900 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 21.5.2018
Avtalets beräknade slutdatum: 28.2.2021
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141114 Gasbinda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen