126797-2017 - ÄndringSverige-Linköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning.
Referensnummer: UC-2016-462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland har i egenskap av sjukvårdshuvudman det övergripande ansvaret för läkemedelsförsörjning inom regionen. Uppdraget omfattar läkemedelsleveranser, hantering av vätskeförråd samt tillverkning av cytostatika och övrig steril extempore. Även farmaceutiska tjänster och tillämpliga delar av kliniska läkemedelsprövningar ingår.
Helt eller delat anbud.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget. Köparen har valt att endast anta en leverantör för hela uppdraget på grund av att en lösning med fler leverantörer skulle kunna leda till otydlig gränsdragning dem emellan och därmed en ökad patientrisk.