126874-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av restprodukter
Referensnummer: 1003068054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Heat Sweden har för avsikt att handla upp transporter av förbränningsrestprodukter så som aska, slagg, slam och gips sker från Vattenfalls anläggningar i Uppsala och Knivsta.
Huvuddelen av transporterna kommer att gå till Ragn-Sells anläggning vid Högbytorp. Transporter kan även ske till andra destinationer, normalt inom en radie av 120 km från Uppsala och Knivsta. I uppdraget ingår tillhandahållande av lämplig lastmaskin i Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av förbränningsrestprodukter så som aska, slagg, slam och gips sker från Vattenfalls anläggningar i Uppsala och Knivsta.
Huvuddelen av transporterna kommer att gå till Ragn-Sells anläggning vid Högbytorp. Transporter kan även ske till andra destinationer, normalt inom en radie av 120 km från Uppsala och Knivsta. I uppdraget ingår tillhandahållande av lämplig lastmaskin i Uppsala. För personal som kommer att arbeta på Vattenfalls område krävs SSG Entré samt ID06, aktuell personal ska kunna kommunicera på svenska. Samtliga lastbilar som ingår i uppdraget ska lägst ha lägst Euro 6-klassning senast 12 månader efter påskrivet avtal. Samtliga fordon ska vara utrustade med alkolås.
Transport av restprodukter ska alltid ske med täckta behållare i båda transportriktningar. Uppskattade volymer Uppsala: Slagg ca 60 000 ton/år, Slam (farligt avfall) ca 3 500 ton/år, Gips ca 1 200 ton/år. Till och med sommaren 2019 Flygaska ca 12 000 ton/år,
Bottenaska ca 4 500 ton/år. Från hösten 2018 Flyg- och bottenaska ca 800-1200 ton/år. Uppskattade volymer Knivsta: Flyg- och bottenaska ca 2 000 ton/år.