2. Förfarande
Förfarande
Titel: Visualiseringsverktyg för vindkraft till havs
Beskrivning: Den gröna omställningen med en omfattande utbyggnad av storskaliga vindkraftsparker i havet och på land innebär en stor påverkan på landskapsbild och kulturmiljö. För att omställningen ska gå så smidig som möjligt, och att inte kulturmiljöer skadas i onödan, behöver den fysiska planeringen föregås av tredimensionella analyser för att bedöma vindkraftsverkens påverkan på kulturmiljöer på en nationell såväl som en generell nivå. I ett pågående utvecklingsarbetet använder Riksantikvarieämbetet sig av tredimensionella analyser för att identifiera på vilka avstånd som vindkraftverken bedöms konkurrera och dominera med olika typer av kulturmiljöer. Detta för att myndigheten ska kunna guida och göra generella ställningstaganden som kan lindra skadan som kan uppstå för olika kulturmiljötyper i samband med att storskaliga energianläggningar anläggs. Behov av visualiseringsverktyg Som stöd för detta utvecklingsarbete behöver Riksantikvarieämbetet ett digitalt visualiseringsverktyg som är enkelt att använda för att ta fram digitala fotomontage och spridningskartor av fiktiva vindkraftsparker på land såväl som till havs och som kan hantera olika tekniska parametrar (ex. energianläggningar med olika layout, storlek och höjd), och miljödata (ex. topografi, markanvändning, ljusförhållanden etc.). Verktyget behöver även kunna hantera kumulativ visuell påverkan från flera energianläggningar. Företaget VindAi tillhandahåller ett digitalt visualiseringsverktyg som - stödjer analyser på en övergripande och generell nivå och öka förståelsen för den visuella påverkan som vindkraft till havs innebär - ger bättre underlag och argument för att bedöma lämpliga/olämpliga avstånd för en vindkraftsetablering utifrån kulturmiljöintresset
Intern identifierare: RAÄ-2025-873
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 22456000 Licenser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000