126906-2021 - ResultatSverige-Sundbyberg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arkitekttjänster
Referensnummer: 2020/2649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät är i en tillväxtfas och för att skapa rätt förutsättningar i lokaler pågår ett arbete med att ta fram en långsiktig lokalförsörjningsplan, som i sin tur kommer att medföra lokalprojekt runt om i Sverige där Svenska kraftnät kommer att vara hyresgäst och/eller fastighetsägare.
Lokalprojekten under avtalsperioden kan komma att omfatta allt från förrådsbyggnation till inredning av större kontor. Huvudparten av lokalprojekten inkluderar arbete med skyddsobjekt eller annan säkerhetsskyddad information.
Därför avser Svenska kraftnät upphandla två separata ramavtal omfattandes en uppdragsansvarig arkitekt, en handläggande arkitekt, en uppdragsansvarig inredningsarkitekt och en handläggande inredningsarkitekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arkitekttjänster inom (hus)-arkitektur och inredningsarkitektur. Projekt av olika omfattning och längd under ramavtalstiden.