Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slutet sugsystem operation
Referensnummer: 117/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Slutet sugsystem till Anestesi centraloperation Gävle Sjukhus
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gävle Sjukhus är i behov av ett mobilt slutet sugsystem som samlar in, transporterar och avlägsnar kirurgisk vätska från operationsrummet. Det är viktigt att hanteringen sker i ett slutet system för att minska risken för spill och smittförande vätska. Systemet ska kunna tömma och rengöra sugenheten automatiskt i en dockningsstation och ha ett integrerat rökutsug, samt bidra till en god arbetsmiljö för verksamhetens personal genom enkelt handhavande och undvikande av tunga lyft.