126927-2019 - PlaneringSverige-Örebro: Programrelaterade tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, support samt förvaltning av Office 365, samt klientplattform som tjänst
Referensnummer: 2019/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Futurum Fastigheter i Örebro AB, avser att upphandla drift, support och förvaltning som tjänst gällande O365 och vår klientplattform.
Klientplattformen är managerad via Microsoft Intune/EMS.
Futurum söker en partner som kan delta och samverka i vår digitaliseringsresa. It-arbetsplats som tjänst ingår i förfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen