126950-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Planeringssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd Servicetrafiken
Referensnummer: RS/220571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Leverantörens offererade system ska levereras som en SaaS-tjänst och ska innehålla verktyg och funktioner för minst följande och vara av senaste release:
·        Införande, projektledning
·        Drift, service och support
·        Ett modernt system för bokning, planering, administration och fakturering av serviceresor
·        Webbgränssnitt för operatörer i Region Värmlands organisation
·        Webbgränssnitt för systemadministration
·        Webbgränssnitt för bokning av serviceresor för kunder och vårdpersonal
·        Kundapplikation för bokning via mobilen
·        Förarapplikation för information ut till fordon samt gränssnitt för SUTI samverkan
·        Utveckling av tjänst
·        Dokumentation
·        Utbildning
·        Konfiguration
·        Support
·        Integrationer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 32573000 Kommunikationsstyrsystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212332 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 79342300 Kundservice, 79342320 Kundvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen