126964-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Tranås: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaror till brukare inom hemtjänst
Referensnummer: IN423055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder på uppdrag av socialförvaltningen till anbudsgivning för ramavtal gällande inköp av dagligvaror till brukare med beviljad bistånd.
Omfattning
Uppdraget innefattar att ta emot inköpslistor från brukare inom kommunens hemtjänst, tillgodose samt packa varorna. Leverans hem till kunderna ingår inte i uppdraget utan sköts av kommunens personal.
På grund av att personal inom kommunen måste kunna hämta matkassarna ska den fysiska butiken vara placerad inom Tranås kommuns tätort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att ta emot inköpslistor från brukare inom kommunens hemtjänst, tillgodose samt packa varorna.
Leverans hem till kunderna ingår inte i uppdraget utan sköts av kommunens personal.
Ramavtal avser endast dagligvaror till hemtjänstens kunder, kompletteringsköp för kommunens verksamheter innefattas inte i uppdraget.
Leverantören ska erbjuda ett heltäckande sortiment av dagliga livsmedel i konsumentförpackning såsom färskt och fryst kött, charkvaror, mejerivaror, färskt bröd, frukt och grönt etc. Samt ett sortiment av övriga dagligvaror i konsumentförpackning såsom hygienartiklar, städartiklar, toalett- och hushållspapper etc. likt butiker som Coop, Ica , Hemköp, Willys.