127010-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Ammunition för flottan
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MASS TEST MODULES AND MAGAZINES
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län
Nuts-kod SE110 Stockholms län,SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ett ökat behov av MASS testmoduler finns. FMV har fått i uppdrag av FM att återanskaffa marinspecifik ammunition, vilket beskrivs i en försörjningsplan framtagen gemensamt med FM. Denna plan har en budget som sträcker sig över åren 2020-2022 och beskriver ett flertal olika ammunitionsslag. I planen ingår 81 mm motmedelsammunition (blind) MASS Omnitrap. --------------------------------- Denna upphandling är en komplettering till de 64 testmoduler FM redan har och inkluderar även tillhörande magasin för modulerna. Syftet är att Marinens korvetter skall kunna öva fullt ut med sina system. -------- FMV har tidigare upphandlat system, ammunition och underhåll av systemtillverkaren Rheinmetall Waffe Munition GmbH och har för avsikt att efterlikna de kommersiella villkoren från tidigvarande underhållsavtal mellan FMV och leverantören (Service & Support MASS etc, 355054-LB807962 & Ammunition MASS OMNITRAP 2019 426897-LB952489). ------------------------- Leverans av testmoduler till motmedelssystem MASS ska ske under år 2021.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35332000 Ammunition för flottan, 35332000 Ammunition för flottan
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 567 548,00 EUR
exkl. moms