127012-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsmäklare.
Referensnummer: SDA2016-001448
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringsmäklarens uppdrag är att upphandla samtliga inom Swedavias verksamhet förekommande försäkringar i enlighet med LUF såsom:
— Flygplatsansvarsförsäkring inklusive krigsförsäkring (AVN 52),
— Allmän Ansvarsförsäkring/Produktansvarsförsäkring,
— Egendoms och avbrottsförsäkring inklusive terrorist/sabotage försäkring,
— VD/Styrelseförsäkring,
— Förmögenhetsbrottsförsäkring,
— Konsultansvarsförsäkring,
— Byggherreansvarsförsäkring,
— Motorfordonsförsäkring,
— Tjänstereseförsäkring,
— Sjukvårdsförsäkring,
— Skogsförsäkring,
— Konstförsäkring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen