Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Outplacement program
Referensnummer: KSN-2018-3206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79611000 Jobbsökningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa Uppsala kommuns behov av Outplacement.
Outplacement innebär att Uppsala kommuns medarbetare ges möjlighet att erhålla ett externt och professionellt stöd för att hantera sin omställningssituation och att hitta ny sysselsättning utanför Uppsala kommun. Med sysselsättning kan avses tex nytt arbete, starta/driva eget företag eller studier. För deltagande i programmet krävs en överenskommelse mellan Uppsala kommun och medarbetaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79611000 Jobbsökningstjänster, 79613000 Omflyttning av personal, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79633000 Personalutveckling, 79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen