127030-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för medicinsk elevjournal, elevhälsa och ungdomsmottagning
Referensnummer: 2018:294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Samla all dokumentation från elevhälsans alla olika insatser.
Oavsett vilken personalkategori inom elevhälsan man hör till ska man enkelt kunna dokumentera sina kontakter med och om eleven. Uppgifterna ska kunna dokumenteras både i en yrkesjournal och dessutom i en gemensam elevakt som är tillgänglig för rektor och hela elevhälsoteamet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen