127036-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lysekil: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulter för samhällsplanering
Referensnummer: B-2019-161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom området samhällsplanering. Ramavtalet omfattar kategorierna:
Miljökonsekvensbeskrivningar
Naturinventeringar
VA- och dagvattenutredningar
Kulturhistoriska utredningar
Arkeologiska och marinarkeologiska utredningar
Trafik och bullerutredningar
GIS-konsult
MEX-konsult
Anbudsgivare kan lämna anbud på en eller flera kategorier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal för samhällsplanering
Del nr: 1-8
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351914 Arkeologiska tjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud får lämnas på ett eller flera av nedanstående delområden