127078-2017 - ResultatSverige-Kista: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggentreprenader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avropen kommer att beröra byggprojekt av karaktären Om- och tillbyggnader men också större underhållsåtgärder inom beställarens fastighetsbestånd.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45453000 Reparation och renovering, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.