127249-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Finanssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFinanssystem
BeskrivningNuläge Linköpings kommun använder idag finanssystemet Twin 8 som i dagsläget hanterar tre separata portföljer med finansiella placeringar, fonder och obligationer (ej skuldhantering) med sammanlagd marknadsvärde på 4,5 Mdr. Tre-fyra användare arbetar aktivt i det nuvarande systemet. Nuvarande system är integrerat med ERP Agresso (Unit4) dit det skickas bokföringsfil och Qlik Sense som tar ut rapporter. Twin 8 inköptes 1995 och har en gammal struktur utan rapportpaket och håller inte det rapporteringskrav som önskas. MÅL I en stor organisation som Linköpings kommun behövs ett finanssystem som är effektivt, användarvänligt och som är förenlig med vid var tid gällande lagstiftning. Finanssystemet ska underlätta kommunens arbetssätt till att registrera köp/försäljningar av fondandelar, rabatter, utdelningar och andra händelser. Börskurser (exempelvis SIX) bör ha koppling in i systemet för att uppdatera innehaven löpande med marknadsvärden. Data från det nuvarande systemet (TWIN) behöver migreras till det nya systemet. Ett nytt system ska ha en rapportfunktion för att visuellt visa utfall, utveckling, avkastning per tillgångsslag och andra väsentliga nyckeltal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTaligenkänning för socialtjänstens dokumentation
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:82236:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård