127261-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollansvariga PBL
Referensnummer: 2019-6365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att med denna upphandling teckna ramavtal med fem (5) leverantörer, som efter avrop löpande ska utföra uppdrag som certifierad kontrollansvarig med behörighet K, enligt vad som föreskrivs i 10 kap. 9 § (plan- och bygglagen) PBL, för att utföra sådana uppgifter som beskrivs i 10 kap. 5 och 11 §§ PBL. Även avrop av KA behörighet N kan bli aktuellt. Samtliga verksamheter inom Stockholmshem äger rätt att nyttja kommande ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen