127316-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ridskoletjänster – Tjänstekoncession Verksamhetsdrift av Karby ridanläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänstekoncession Verksamhetsdrift av Karby ridanläggning
Beskrivning: Kommunen genomför en upphandling och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar tjänstekoncession av ridskoleverksamhet på Karby ridanläggning samt ansvar för drift av anläggningen enligt Nyttjanderättsavtalet med tillhörande bilaga Gränsdragningslista. Kommunens mål med koncessionsavtalet är säkerställa en hållbar ridskoleverksamhet över tid för barn och ungdomar. Verksamheten ska bedrivas med förankring till föreningslivet och enligt svenska Ridsportförbundets riktlinjer. Koncessionsinnehavaren planeras att få tillträde till anläggning 2026-01-01.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt 15 kap LUK. För beskrivning av upphandlingsförfarande och anbudsprövning, se avsnitt 3.10 Beskrivning av upphandlingsförfarande och anbudsprövning i Information om upphandlingen och administrativa villkor
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80513000 Ridskoletjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105901:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92610000 Drift av idrottsanläggningar