127381-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter – Kontraktsodlade utplanteringsväxter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKontraktsodlade utplanteringsväxter
BeskrivningUpphandlingen avser leveranser av utplanteringsväxter som säsongsvis beställs utifrån av Beställaren specificerad lista. Säsongsbeställningar (större beställning inför vår, sommar, höst) kommer i regel läggas senast nio månader innan datum för leverans. Avtalsområdet delas i denna upphandling upp i tre delområden och Leverantören ges möjlighet att lämna separata anbud på alla tre delområden: Delområde 1 - Vårblommor Delområde 2 - Sommarblommor Delområde 3 - Höstfägring
Intern identifierareN050U25-281
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1 - Vårblommor
BeskrivningBeställningar läggs i huvudsak tre gånger per år för säsongsstyrt behov av vår- och sommarblommor samt s.k. höstfägring. Beställarna delar upp leveranserna för varje beställning enligt upprättad leveransplan som kan variera mellan 1-5 veckor beroende på säsong och beställare (vår 1-4 gånger, sommar 1-5 gånger, höst 1-2 gånger).
Intern identifierareDelområde 1 - Vårblommor
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2 - Sommarblommor
Intern identifierareDelområde 2 - Sommarblommor
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3 - Höstfägring
Intern identifierareDelområde 3 - Höstfägring