127382-2019 - ResultatSverige-Helsingborg: Glassättning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasarbeten 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45441000 Glassättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad, Helsingborgs Arena och Scen AB samt Öresundskraft genomför en gemensam upphandling av entreprenör för glasarbeten, vilket omfattar reparationer, åtgärder av akuta glasskador även utanför ordinarie arbetstid, renoveringsarbete på beställarens fastigheter och anläggningar samt material för uppdraget.
I uppdraget ingår även att utföra saneringsarbete av asbest.
Även konsulttjänster såsom rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45441000 Glassättning, 45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen