127393-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsulttjänster Energisamordnare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom energisamordning för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten. Den årliga uppdragsvolymen av tjänsten uppskattas till c:a 5 000 timmar. B har för avsikt att teckna ramavtal med 3 parter inom denna konsultkategori. Beställningsvolymen kommer att fördelas mellan ramavtalsparterna enligt en på förhand bestämd procentuell fördelningsnyckel.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.