127466-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sibbabo - Tätskikt- och geotextilprodukter
Referensnummer: 22/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Tätskikt- och geotextilprodukter till sluttäckningen av deponi Sibbabo.
Omfattning
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende löpande köp av Sibbabo - Tätskikt- och geotextilprodukter.
Habo Kommun utför en sluttäckning av nedlagd deponi. Avfallsdeponin ska sluttäckas i tre etapper (etapp 1-3) med en sammanlagd sluttäckningsareal av cirka 67 000 kvadratmeter.
Denna upphandling omfattar materialköp av tätskikt- och geotextilprodukter till sluttäckning av deponi samt kvalitetskontroll av utfört arbete för Etapp 1 och 2 vid Sibbabo deponi.
Avropskontrakt kommer att tecknas för sluttäckningens etapp 1 och etapp 2 vilka omfattar en sluttäckningsareal av cirka 56 000 kvadratmeter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44110000 Konstruktionsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sluttäckningen ska utföras i flera skikt. I första hand nyttjas inom deponi­området tillgängliga schaktmassor. Närmast avfallet anläggs ett avjämningsskikt av i huvudsak blandade och packningsbara schaktmassor. Tätskiktet utgörs av lergeomembran/bentonitmatta (eller likvärdigt) med en hydraulisk konduktivitet av <1x10-10 m/s. Tätskiktet ska vara insvept i materialseparerande geotextil. Ovanpå tätskiktet läggs ett dräneringsskikt av geosyntet (HDPE eller likvärdigt) med syfte att avleda det perkolationsvatten som ansamlas mot tätskiktets överyta. Även dräneringsskiktet ska vara insvept i materialseparerande geotextil. För att skydda dränerings- och tätskiktet mot uttorkning, rotpenetration och frostvittring/erosion påförs ett skyddsskikt av i huvudsak blandade schaktmassor. Avslutningsvis påförs ett vegetationsskikt för gräsetablering.