Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Mangon 1
Referensnummer: SB 2021/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nybyggnation av flerbostadshus inkl. förskola och verksamhetslokaler. Det nya kvarteret består av fyra huskroppar i varierande höjd som omgärdar en innergård. Det innefattar 169 lägenheter fördelade på 8 trapphus, en förskola med 6 avdelningar, två lokaler för kontorsverksamhet samt ett skyddsrum med 110 platser och garage i två våningsplan. Projektet är indelat i två delentreprenader. Denna del av projektet är delentreprenad 2 som omfattar bl.a. uppförande av huskroppar (exkl. bottenplatta), installationer och markarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 DKK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen