2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomisystem till Avesta kommun
Beskrivning: Upphandlingscenter inbjuder till anbudsansökan gällande upphandling av Ekonomisystem till Avesta kommun enligt nedanstående instruktioner och bifogade dokument. Förfarandet för upphandlingen kommer ske enligt ett förhandlat förfarande med förgående annonsering och syftar till att skapa ett avtal för leveransavtal, installation och införande av ett Ekonomisystem i enlighet med avtalade specifikationer. I avtalet ingår införande, leverans, service, support, integrationer, optioner samt förbättringar och vidareutveckling av systemet.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108062:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48810000 Informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444000 Redovisningssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ska förhandlas