127712-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Vindmätare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vindsensorer
Referensnummer: 20-03541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38121000 Vindmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket har cirka 60 stationer med vindobservationer längs kusten och större sjöar. Majoriteten av dessa stationer är utrustade med vindsensorer med rörliga delar som har ett regelbundet behov av underhåll. SMHI har cirka 140 stationer, varav cirka 100 av dem, har samma typ av mekanisk givare som Sjöfartsverket. De finns i fjäll-, kust- och inlandsmiljö över hela Sverige. Denna upphandling avser utbyte på vissa vindsensorer av det totala beståndet. Upphandlingsföremål Sjöfartsverket har cirka 60 stationer med vindobservationer längs kusten och större sjöar. Majoriteten av dessa stationer är utrustade med vindsensorer med rörliga delar som har ett regelbundet behov av underhåll. SMHI har cirka 140 stationer, varav cirka 100 av dem, har samma typ av mekanisk givare som Sjöfartsverket. De finns i fjäll-, kust- och inlandsmiljö över hela Sverige. Denna upphandling avser utbyte på vissa vindsensorer av det totala beståndet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38100000 Navigationsinstrument och meteorologiska instrument, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen