127800-2019 - ÄndringSverige-Jönköping: Kollektivtrafik med tåg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Krösatågstrafiken
Referensnummer: RJL 2019-318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Krösatågstrafiken i Jönköpings, Hallands, Kalmar, Kronobergs, Blekinge och Skåne län. Upphandlingen avser tågtrafik, dagligt underhåll och ombordtjänster. Uppdraget ska utföras med fordon av modell X11, X14 och Itino. Underhåll som förutsätter besök på verkstad kan komma att ingå i upphandlingen. För närvarande trafikerar Krösatågstrafiken följande sträckor: Nässjö - Eksjö, Nässjö - Vetlanda, Nässjö/Jönköping - Värnamo - Halmstad, Värnamo - Växjö, Jönköping - Alvesta - Växjö, Nässjö – Tranås, Hässleholm - Växjö, Kalmar - Emmaboda - Karlskrona.