För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationsoperatör för Svenska Bostäder, Stockholms hem och Micasa fastigheter
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
De tre allmännyttiga bostadsbolagen AB Svenska Bostäder, inkl. dotterbolaget Stadsholmen, AB Stockholmshem samt Micasa Fastigheter i Stockholm AB, hädanefter Bolagen, upphandlar härmed en kommunikationsoperatör. Upphandling genomförs enligt Lagen om Upphandling av Koncessioner (LUK).
Bolagen äger varsitt fibernät som täcker huvuddelen av Bolagens lägenheter och lokaler. Upphandlingen gäller drift av Bolagens fibernät som kommunikationsoperatör.
Bolagen avser upphandla en gemensam kommunikationsoperatör, men teckna separata avtal för de tre bolagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72411000 Internetleverantörer, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De tre allmännyttiga bostadsbolagen AB Svenska Bostäder, inkl. dotterbolaget Stadsholmen, AB Stockholmshem samt Micasa Fastigheter i Stockholm AB, hädanefter bolagen, upphandlar härmed en kommunikationsoperatör. Upphandling genomförs enligt Lagen om Upphandling av Koncessioner (LUK).